ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Под небето

Да усетиш Пловдив като незрящ

Започва нов етап от „Усети града – подготовка на водачи и реализиране на интерактивен маршрут“

Три са датите през юни, в които зрящи и незрящи ще имат възможност да се обединят в градска среда

За целта ще бъдат обучени специално подбрани водачи

Паулина Гегова

„Усети града – подготовка на водачи и реализиране на интерактивен маршрут“ е младежки проект, който се фокусира върху градското културно наследство на Пловдив за зрящи и незрящи. Той започва да се реализира за първи път през 2014 година в Пловдив, но в последствие се разраства и в други български градове, като Стара Загора и Аспарухово.

Етапите са два, като в първият ще бъдат набрани 16 доброволци за водачи, които ще бъдат обучени в рамките на три дни. Обучението включва както лекции, така и практическа част за това как да разхождаш човек със зрителни проблеми в градска среда. Разбира се, не само незрящи хора могат да се включат. Участие могат да вземат и зрящите, които желаят да усетят какво е да си в чуждите обувки. По време на разходките из централните части на Пловдив, ще има един водач и един воден. Вторият ще е със затворени очи, разчитайки единствено на останалите си сетива.

Маршрутът, който ще премине в трите дати – 3-ти, 13-ти и 18-ти юни започва от статуята на Мильо, преминава през чешмичката срещу стълбите на Каменица, продължава към площада на Джумаята, Римския стадион и обратно до статуята. Освен, че водачът ще е опора за водената от него личност, той ще му разказва и за културата и историята на въпросните обекти. Всичко останало ще бъде чиста доза светоусещане – аромата на улицата, звука от стъпките на минувачите, допира до обектите, топлината или студенината им.

Участниците, които искат да изпитат това различно преживяване също ще са 16. Всеки желаещ трябва да се регистрира на сайта на проекта https://feelthecitytour.wordpress.com/ най-късно до 29-ти май, на обяд.

Проектът е финансиран от Дирекция „Култура и културно наследство” към Община Пловдив. Организатори са Асоциация за култура, етнология и антропология „Медиатор” с партньори Центъра за рехабилитация на слепи – Пловдив и Философско-историческия факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“.

От Общинско предприятие „Туризъм“ също подкрепят идеята и в бъдеще ще е възможна колаборация между двете звена. За сега предприятието отваря нов информационен център на ул. „Хр. Г. Данов“ 1, на мястото на бившата книжарница „Отец Паисий“. В него ще бъдат оставени рекламни материали на проекта за повече информация. Друга подобна инициатива на ОП „Туризъм“ е поставената пред Общината табела с брайлов текст.

От Философско – историческият факултет на университета се надяват в най-скоро време да качат на сайта си и аудио пътеводител, който ще улесни хората със зрителни проблеми.

Галина Петрова експерт от Центъра за рехабилитация на слепи призна, че три дни са крайно недостатъчно време за обучение на водачи, но то ще продължи и в бъдеще, а за да бъде трайно е необходима най-вече практика.

Самите лектори обясниха, че от предишните маршрути, работата с незрящи е по-лесна, отколкото тази със зрящи, защото те са свикнали да се предвижват в градска среда, осланяйки се единствено на останалите си сетива, докато за останалите това е голямо предизвикателство.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина